Witajcie!
Dzisiaj postanowiłam napisać co nieco o rodzajach cer i po krótce je opisać.
Co to jest cera?
Cerą nazywamy skórę znajdującą się na powierzchni naszej twarzy, której rodzaje wyróżniamy na podstawie jej unaczynienia, wrażliwości oraz rozmieszczenia gruczołów łojowych i ich aktywności. Oprócz tych czynników, wygląd skóry twarzy zależy także od wieku, hormonów, środowiska, a przede wszystkim od odziedziczonych genów.Skóra jest bardzo cienka,ma około 0,12 mm grubości (najcieńsza jest na wargach i powiekach). Naskórek skóry twarzy, mimo że jest najbardziej narażony na działanie czynników zewnętrznych, może być nawet 30-krotnie cieńszy niż naskórek stopy. Co 3-4 tygodnie naskórek całkowicie się odnawia. Zazwyczaj tego nie zauważamy. Proces ten zaczyna być widoczny dopiero wówczas, gdy skóra wydala zrogowaciałe komórki naskórka w postaci drobnych łusek, usuwanych podczas codziennego mycia i osuszania skóry. To właśnie zrogowaciały naskórek oraz wydzielina gruczołów potowych i łojowych tworzą na powierzchni skóry naturalny mur ochronny w postaci kwasowego płaszcza tłuszczowego chroniącego przed bakteriami, które giną w kwaśnym środowisku. Zdrowa skóra ma odczyn lekko kwaśny; jej wartość wynosi pH 5,5.
Skóra składa się z :
*naskórka
*skóry właściwej
*tkanki podskórnej
Rodzaje cer:
*normalna
*sucha
*tłusta
*mieszana
Ze względu na to iż każda z cer może wykazywać inne charakterystyczne cechy wyróżnia się:
*wrażliwą
*naczyńkową
*starczą-dojrzałą
*atroficzną (skóra atroficzna,traci rozciągliwość i elastyczność,następuje regres tkanki tłuszczowej a także zanik przydatków skóry na której powstają głębokie zmarszcki.Zanik włókien sprężysto-kolagenowych)
*trądzikową
*zniszczoną
Cera Normalna:
Jest gładka,matowa,lekko różowa,napięta,jędrna i bez defektów.Skóra ta dobrze znosi każde warunki atmosferyczne a także zabiegi:chemiczne,fizykalne i mechaniczne.Dobrze reaguje na wodę a także na mydło.Pielęgnacja polega na ochronie skóry przed promieniami UV a także na odpowiednim jej nawilżaniu.
Cera Sucha:
Jest cieńka,różowa,nieelastyczna,źle znosi wodę i mydło,jest matowa,łuszczy się.Ulega ona także uszkodzeniu w skutek działania czynników atmosferycznych.Skóra ta ma tendencję do szybkiej utraty wody w związku z czym skóra szybciej się starzeje.Nieprawidłowa pielęgnacja powoduje przedwczesne starzenie się skóry.Należy skórę chronić przed wiatrem,mrozem czy też ostrym słońcem.Skóra ta potrzebuje składników bogatych w witaminy.
Cera Tłusta:
Błyszcząca,szarożółta,zazwyczaj gruba.Powstaje na skutek działania gruczołów łojowych.Jest pokryta warstwą serum.Słabo ukrwiona,rano często blada,rzadko zdarzają się rozszerzone naczyńka.
Skóra ta dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne.Duży wpływ na stan skóry mają czynniki wewnętrzne takie jak :zaburzenia hormonalne,napięciowe,nerwicowe czy układu trawiennego.Stosunkowo późno rozpoczyna się proces jej starzenia.
Cera Mieszana:
Cera mieszana ma cechy dwóch rodzajów skóry: jedne partie są suche, inne zaś tłuste. Najczęściej partią tłustą jest środkowy pas: czoło, nos, broda(tzw.strefa "T").Strefa T to skóra tłusta z nasilonym wydzielaniem sebum na czole, nosie i brodzie, błyszcząca, z zatkanymi porami, z tendencją do zaskórników i stanów zapalnych. Strefa sucha- policzki i szyja, na skutek niedoboru wydzielania sebum i braku ochronnego płaszcza lipidowego jest przesuszona, napięta, szorstka, nawet łuszcząca się, wrażliwa i skłonna do podrażnień. Partie boczne natomiast są suche. Chodź czasami można spotykać sytuację odwrotną. Pielęgnacja tego rodzaju cery jest trudna i pracochłonna, ponieważ należy postępować tak jak z dwoma rodzajami cery. Przy cerze mieszanej występuje jednocześnie skłonność do łojotoku oraz nieprawidłowa reakcja na wodę i mydło, co objawia się podrażnieniem, zaczerwienieniem, uczuciem pieczenia i napięcia skóry. Stan ten, po przekroczeniu granicy fizjologii nazywa się łojotokowym zapaleniem skóry. Cera ta zazwyczaj źle reaguje na wszelkie środki kosmetyczne dlatego muszą one być używane z olbrzymią ostrożnością.
Cera Naczyńkowa:
Cera naczyńkowa charakteryzuje się widoczną obecnością małych rozszerzonych naczynek krwionośnych w okolicach nosa, na policzkach i brodzie. Są one widoczne pod skórą, tworząc zauważalne czerwone linie, zaczerwienienie, czy "rumieńce".
W początkowych stadiach zaczerwienienie może pojawiać się i znikać, jednakże później pojawia się niestety na stałe. Problem ten występuje z powodu niskiej elastyczności ścianek naczynek krwionośnych.
Cera Trądzikowa:
Trądzik pojawia się zarówno u dziewcząt jak i u chłopców w okresie dojrzewania. Jest jedną z największych bolączek młodzieży (ostatnio obserwuję także tzw. późny trądzik - zwykle u kobiet po 20 roku życia).Trądzik może mieć różnorodną postać: od formy zaskórnikowej, przez drobne krostki, po blizny.Zalecane do pielęgnacji są zarówno środki kosmetyczne, miejscowe jak i ogólne - farmakologiczne: antybiotyki, preparaty cynkowe, witaminowe, metody fizykalne. Trądzik może być skutkiem zaburzeń hormonalnych,zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy( pomocna może okazać się konsultacja z lekarzem endokrynologiem), nieprawidłowych czynności przewodu pokarmowego.
W przypadku wystąpienia trądziku młodzieńczego ważna jest podstawowa pielęgnacja, higieniczny, racjonalny tryb życia (pedantyczna czystość, dotlenianie organizmu, odpowiednia dieta, sen).
Cera Zniszczona:
Cera zniszczona jest trudna do pielęgnacji. Na zniszczenie cery wpływa zanieczyszczenie środowiska, smog, stres, tryb życia i wiele innych czynników, które powodują, że skóra staje się bezbronna, a wolne rodniki atakują komórki naskórka, co prowadzi do uszkodzeń skóry, czyli przyspieszenia procesu starzenia.
W dzisiejszych czasach coraz częściej spotyka się osoby, których skóra jest szara, zmęczona, jej wygląd świadczy m.in. o zakłóceniach w procesie oddychania komórkowego. Zanieczyszczenia atmosferyczne, stres i niehigieniczny tryb życia (nikotyna, alkohol, brak snu itp.) ograniczają możliwości pobierania tak ważnego dla naszej skóry tlenu. Każdy rodzaj cery może być równocześnie cerą zniszczoną. Zdarza się ,że osoby młode mają bardzo zniszczoną cerę -nalezy wówczas pielęgnować ją tak jak cerę dojrzałą.
Cera Starcza:
Proces starzenia obejmuje nie tylko naskórek.
Objawy starzenia się skóry powstają zarówno na powierzchni, jak i w warstwach leżących głębiej. Główne zmiany powstają w skórze właściwej. Polegają one na degradacji włókien kolagenowych i sprężystych. Powstają zmarszczki, dochodzi do suchości i silnego złuszczania naskórka.
W wyniku działania promieniowania świetlnego zewnętrzna martwa warstwa naskórka staje się niespójna i gruba. Proces starzenia polega więc na tym, że skóra staje się sucha, mało elastyczna, chropowata, pokryta zmarszczkami, a z wiekiem zaczynają pojawiać się przebarwienia i odbarwienia, naczyniaki, plamy soczewicowate, brodawki, łojotokowe zmiany zastoinowe, jak również nadmierne rogowacenie.
Cera atroficzna:
Atrofia (zanik) skóry fizjologicznie jest związana z procesem starzenia się, którego tempo zależy od czynników genetycznych.Zewnętrzne starzenie się skóry występuje wtedy, gdy skóra jest narażona na kontakt z czynnikami zaburzającymi jej normalne funkcjonowanie - głównie słońca.
Objawy starzenia powstają zarówno na powierzchni skóry, jak i w warstwach położonych głębiej. Około 30 roku życia zmarszczki mimiczne zaczynają powoli przechodzić w trwałe, widoczne nawet przy całkowitym spokoju mięśni twarzy. Po czterdziestce pojawiają się zmarszczki promieniste nad wargą górną. Początkowo są one nikłe, w miarę upływu czasu zaś coraz głębsze. Do ich powstawania przyczyniają się: częste palenie papierosów, ściąganie mimiczne ust, ubytki uzębienia i nadmierne opalanie.Skóra atroficzna ulega ścienieniu, traci rozciągliwość i elastyczność, następuje zanik tkanki tłuszczowej, zanik przydatków skóry, powstają głębokie zmarszczki.
Mam nadzieję,że pomogłąm Wam drogie Panie poznać swoją cerę.
Serdecznie zapraszam do odwiedzania i komentowania! :))
Pozdrawiam.
Karola
Fajnie,że masz jakieś notatki i zdjęcia też:).Pozd
OdpowiedzUsuńDzieki ;)!Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuń